Haber Detayı
29 Haziran 2021 - Salı 17:59
 
Sokak Çocuğu Ali TUTAL…
Bu ayki röportaj konuğumuz son iki yıldır Çeşme de yaşayan yeşil çam emektarlarından Sanatçı Ali Tutal. Kendi sözleriyle “Sokak Çocuğu Ali Tutal…” Röportajımızı da Çeşme Çarşısında yeni açılan Görgün Kitap Kafe ‘de yapıyoruz.
KÜLTÜR SANAT Haberi
Sokak Çocuğu Ali TUTAL…

 

Bu ayki röportaj konuğumuz son iki yıldır Çeşme de yaşayan yeşil çam emektarlarından Sanatçı Ali Tutal. Kendi sözleriyle “Sokak Çocuğu Ali Tutal…” Röportajımızı da Çeşme Çarşısında yeni açılan Görgün Kitap Kafe ‘de yapıyoruz.

 

Gardenya Menekşe: Ali Bey ilk defa böyle bir şey oldu ve röportaj öncesi sohbet de röportaj konuğum başlığı verdi. Sokak çocuğu Ali Tutal dediniz, Ali Tutal neden sokak çocuğu?

Ali Tutal: Çünkü sokaktan besleniyorum, halktan besleniyorum, sade ve yalın yaşıyorum ben. Bende karizma yok. 48 senedir sanat yapıyorum. Kariyerist kafa, faşist kafadır o yüzden sade ve yalınım.

 Gardenya Menekşe: Burada biraz siyasetçi Ali Tutal’ ı da mı görüyoruz?

Ali Tutal: Siyasal mezunuyum. Şişli iktisat da okuyordum, sonra Şişli siyasal oldu ve son olarak da Marmara siyasal oldu oradan mezunum. 1972 tiyatro Engin Cezari, Gülriz Sururi de Keşanlı Ali Destanında oynuyordum. Turgut Boran, Hadi Çaman, Güzin Özipek’ler vardı ben orada bıdık bir rol oynuyordum. Demek ki o bıdık rolü biz demek ki iyi oynamışız ki o kırık sandallar bizi bu karşı kıyılara getirdi.

Gardenya Menekşe: Artık Çeşme de yaşıyorsunuz, Ali Tutal’ ı Çeşme’ ye hangi rüzgar attı.

Ali Tutal: Yazın hep gelir giderdim. Burada bir dostumuz var Turpa Murat Polis Derneği de Başkanı o dedi ki ağabey hep gelip gidiyorsun gel sana bir ev alalım dedi ve bizi ikna etti güzel bir ev aldık tam Çeşme merkezde üç yıl oldu yerleştik İstanbul Moda da evimiz var arada gidip geliyoruz. Mutluyuz burada, seviyoruz Çeşme’ yi…

Gardenya Menekşe: Şuan neler yapıyorsunuz?

Ali Tutal: Bu ara üç dört film projesi var notlaştığımız. Rollerimiz belli kabul ettiğimiz ama gerçekleşmesi filmin bütçelerine bağlı. Mesela bu ay sonu Kültür Bakanlığından para çıkarsa bir arkadaşımızın filmi var Ocakbaşı ustasını oynayacağım. Sonra Tunceli’ ye gidiyoruz “Suya yazılan zaman” filminde oynayacağız. Daha sonra Kahramanmaraş da “Elif Ana” filminde bir Alevi dedesini oynayacağız. Pandemiden önce de İzmit de bir Alevi dedesini oynamıştım.

Gardenya Menekşe: Ali Tutal’ ı Türk Sineması iyi biliyor ama Ali Tutal sanki karekter oyuncusu gibi oyunculuğunuz isminizin önünde gibi, neden böyle?

Ali Tutal: Ben sade ve yalın yaşarım benim afişe adımı yazmasalar da olur. Başka arkadaşlar kavga çıkarır adı öne yazılsın diye az önce de söyledim ya ben kariyerist değilim. Sinema mütevazi yapılır. Sinema yüksek matematiktir, bilmeyen oynayamaz ve bilmeyen çekemez.

Gardenya Menekşe: Şimdi biraz daha eskilere gidersek, sizi İstanbul’a getiren şey oyunculuk muydu? Siyasal okumuşken neden oyunculuğu seçtiniz?

Ali Tutal: Sinema beni çekti 1972’ den 19752 ‘e birçok tiyatroya gittim. 1975 de Halil Ergün kardeşim hapishaneden çıktı geldi. Yılmaz Güney İz filmini çekiyor. Halil Ergün dedi ki gel ağa seni çağırıyor ben de ağa kim anlamıyorum. Gittim ve ilk filmim İz de bir devrimciyi oynadım. Orada da bir iz bıraktık demek ki. Ya tadında oynadık ya şu oldu ya bu ve o kırık sandal da bizim şimdi bu karşı kıyılarda olmamıza vesile oldu. Sonrasında da 72.koğuş, katırcılar ve niceleri devamı geldi. Bir de ben güneydoğu dilleri uzmanıyım. Mahsun Kırmızıgül’ ün Güneşi Gördüm de herkesi Kars’ lı yaptım. Şive çok önemli. Benim oynamadığım Züğürt Ağa’ nın, Hakkari de bir mevsim’ in, Katırcılar’ ın, Yol’ un bütün dublajlarını yaptım.

Gardenya Menekşe: Siyasal okumuşsunuz ve sanat yapıyorsunuz bu soru tam size göre Sanat, sanat için mi toplum için mi yapılmalı?

Ali Tutal: Sanat elbette toplum için yapılmalı. Toplum sanata el vermezse sanat yaşayamaz ki.

Gardenya Menekşe: Ben size sitem edeceğim Çeşme o kadar güzel bir yer ama biz sanata ve özellikle de tiyatroya açız. Burada yaz kış yaşayanlar tiyatro izlemek için İzmir’ e gidiyorlar. Sizin gibi bir çok değer buradayken biz neden tiyatro izleyemiyoruz neden proje üretmiyorsunuz?

Ali Tutal: Bir kamu kuruluşu bir belediye sanata sahip çıkacak, sanatı sevip sayacak ki o kent de yaşayanlar sanata doysun. Burada ne yazık ki sanattan anlamıyorlar. Şimdi ben belediyeye gitsem içeri giremem. Desem başkanla görüşeceğim beni içeri almazlar. 

Gardenya Menekşe: O zaman Belediye Başkanına bizim buradan çağrımız olsun biz Çeşme de tiyatro istiyoruz. Sizin gibi değerler buradayken bu ateşi yakalım.

Ali Tutal: Belediyelerin fonları var bu işler için belediyeler destekleyecek ki sanat olsun. Belediyede kiler bana kızabilir ama kusura bakmasınlar sanattan anlamıyorlar.

Gardenya Menekşe: 48 yıllık sanat hayatınızda hiç unutamadığınız hangi anınız var?

Ali Tutal: Ben herkes ile oynadım. Aklıma gelenler Tarık Akan, Fatma Girik, Erol Taş, Kadir Savun aklımda hiç kimse kalmadı çok şanslı hissediyorum kendimi. Ben şanslıyım ama şimdi ki oyuncular şanssız çünkü onların Kadir Savun’ ları yok, Hayati Hamzaoğlu gibi önderleri yok. Eski oyuncuların okulları yoktu ama Kadir Savun’ ları, Erol Taş’ ları vardı. Şimdikilerin okulları var ama Kadir Savun’ ları yok. Şimdiki gençler okulunu okudukları halde sinemayı bilmiyorlar. O kızı bu diziden al şu diziye koy tamam zannediyorlar ama değil.

Gardenya Menekşe: İçinizde uhde kalan bir oyun ve rol var mı?

Ali Tutal: Yönetmeni yüzünden tercih etmeyip çalışmağım bazı işler oldu ana onları burada söylemeyim.

Gardenya Menekşe: Çok okuduğunuzu biliyoruz, ne tür kitaplar okursunuz?

Ali Tutal: Her şeyi okurum. Şuan Kuran-ı Kerim meali okuyorum. Okumazsan toplumda konuşamazsın. Herkesin çok okuması lazım ama hele bizim gibi kültürel işleri olanlar kat kat fazla okuması lazım.

Gardenya Menekşe: Ali Tutal’ ın hayalleri nedir desem?

Ali Tutal: İyi oyuncu olmak hayaliyle yaşıyorum.

Gardenya Menekşe: Genç oyunculara önerileriniz neler?

Ali Tutal: O olsunlar. Oyunculuk oynamamak, yaşamaktır. Özümsemektir. Çok çalışsınlar ve oynamasın, yaşasınlar.

Gardenya Menekşe: Sinema da Ali Tutal’ ın kahramanı kimdir?

Ali Tutal: Fatma Girik. Çok başkadır. Çok büyük efsanedir…

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Sokak, Çocuğu, Ali, TUTAL…,
Yorumlar
Haber Yazılımı