Yazı Detayı
25 Ekim 2020 - Pazar 16:53
 
MARKA ŞEHİRLER VE TÜRKİYE
Süleyman Zemin
suleyman.zemin@destekpatent.com.tr
 
 

Eskiden ‘’marka’’ sözcüğü sadece ürün üreten veya hizmet sunan ticari işletmeler için kullanılırdı, geç de olsa son yıllarda şehirlerin markalaşmasından, marka kent kavramlarından sık söz eder olduk.

 

“Her bir ilimizin, ilçemizin ve köyümüzün markalaşma ile ilgili onlarca değeri var. Bunları değere dönüştürebiliyor muyuz?” Maalesef hayır. Bu alanda çok geri kaldık. Geri kalmamızın ana nedenlerinden bir tanesi ve en önemlisi belediyelerimizin bu vizyona sahip olmaması ve bu konuda bir yol haritalarının olmamasından kaynaklanıyor. Halen zamanlarının büyük bir bölümünü altyapı üst yapı yani yap boza harcıyorlar.

 

Dünya genelinde bu alandaki örnekleri, gelişmeleri iyi okumaları gerekiyor. Bu değerlendirmelere göre stratejik plan hazırlamaları gerekiyor. Turizm alanında bunları bir değere dönüştürme zamanı geldi ve geçiyor.

 

Dünyada ki örneklere baktığımızda İspanya’nın Endülüs bölgesindeki CORDOBA; şehirdeki sadece ‘’Mezkita Camii’’ ni yılda 2 milyon kişi ziyaret ediyor, diğer eserleri ve festivalleri cabası, peki CORDOBA’yı en ücra köylerimize kadar nasıl tanıttılar? Otomobil üreticisi “SEAT” bir modeline “CORDOBA” ismini vererek, İtalyan otomotiv Firması “FİAT” ülkede Toskana bölgesinde yer alan turistik şehri “SİENA” yı yine bir otomobil modeline vererek şehrini bizlere tanıttı.

 

Biz ne yapmıştık TOFAŞ’ ın kuş sersi modellerini hatırlayın Doğan, Kartal, Şahin bu sevimli hayvanların bizim tanıtımımıza ne gibi katkıları olabilirdi. Markalaşmak demek güçlü ekonomi demek, bunu başarmış ülkelere baktığımızda en büyük katkıyı özel sektörün verdiğini görüyoruz. Her alanda bunu sonuna kadar stratejik düşünüp, planlayıp uyguluyorlar bizde ise tam tersi; Devletin vereceği teşvikleri nasıl alırımın derdindeyiz. Sonuç ise önemli değil “TURQUALITY” gibi 10 yılda 10 dünya markası hedefi ile yola çıkılan ve dünya da eşi benzeri olmayan yurtdışında markalaşma teşviğine rağmen halen bir arpa boyu yol kat edemedik. Özel sektör bu konuda devlete çok şey borçlu, bu borcu ödeme zamanı geldi.

 

Tanıtım gruplarına harcanan paraların geriye dönüp baktığımızda boşa giden paralar olduğunu görüyoruz. Devlet ticaretin içinde olmasın, fabrikası olmasın, üretimi sadece özel sektör yapsın dedik ve öyle de oldu. Bu alanı olduğu gibi özel sektöre devretti üstüne yüksek miktarlı teşvikler verdi, sonuç ise hiç tatmin edici değil, halen dünyaca ünlü bir markamız yok…

 

Umudum TOGG

Türkiye Otomobili Girişim Grubu tarafından üretimi gerçekleştirilecek olan yerli aracın Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa VARANK tarafından 2022 yılında yollara çıkacağı açıklanmıştı yurtdışından da büyük talep göreceğini umduğum TOGG’un araç modellerinin isimlerinin; İzmir, İstanbul, Çeşme, Bodrum, Marmaris, Antalya, Mardin, Kapadokya ve Fethiye gibi ünlü turistik şehirlerimizin isimlerini taşıması bu alandaki eksikliği giderecektir…

 

SÜLEYMAN ZEMİN 25.10.2020

 

 

 
Etiketler: MARKA, ŞEHİRLER, VE, TÜRKİYE,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
Haber Yazılımı