Yazı Detayı
02 Eylül 2021 - Perşembe 13:41
 
ÖNCE VATAN
Ufuk Cankaya
 
 

Sınır karakollarını seyreden tepelere, dağlara yazıldı. Filmi çekildi teee 1974’de, Cüneyt Arkın oynadı. Dizisi yapıldı, yürekleri dağladı.

“ÖNCE VATAN”

Ülkemizin dört bir yanında gördüğümüz bir güzel hatırlatma. Aile olmak için, aşiret olmak için, hısım-akraba olmak için, toplumu oluşturmak için, bir ülke olabilmek için illa da sahip olunması gereken ilk olgudur vatan. İşte bu yüzdendir “ÖNCE VATAN”.

Ne güzel demiş şair Mithat Cemal Kuntay;

“Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır

Toprak, eğer uğrunda ölen varsa vatandır”

Geçmişi kahramanlıklarla dolu Türk ulusunun bayrağındaki alın rengidir şehitlerimizin kanı. Toprağımızın her karışından fışkıran şühedadır vatanın şahidi. Gözlerini kırpmadan şehit olan atalarımızın mirasıdır aziz vatanımız.

Önce Suriyeliler, şimdi de Afganlar. Vatanlarını terk ederek kaçıyorlar, bize sığınıyorlar. Vatan toprağını kanlarıyla sulamak yerine, gencecik bedenler geliyorlar şehit kanıyla sulanmış vatanımıza. Ne biliyorlar Malazgirt’i?

Ne biliyorlar Sakarya’yı, Dumlupınar’ı, İnönü’yü?

Hangisi Çanakkale’den haberdar?

Ailelerini bırakmışlar, sırtlarında bir çıkın bile yok. Yürüyerek terk ediyorlar topraklarını. Çoluk çocuk kadın, yaşlı hep orda kalmış. Bunlar eli silah tutabilecek olanlar. Gövdelerini vatanlarını korumak için siper edebilecek durumda olanlar kaçmaktalar ve bize sığınıyorlar. Suriyeliler gibi değiller, Onlar hep beraber gelmişlerdi. Bunlarda ise düpedüz bir oyun var. Kendi vatanına sahip çıkmaktan aciz genç ve bakımlı bedenlerin bizim ülkemize yararlı olduğunu düşünmek tam bir gaflet uykusudur. Vatan toprağını kanlarıyla sulayan şehitlerimize saygısızlıktır. Afganistan’dan gelenlere aş, iş vermek bu vatana saygısızlıktır.

Ülkemizin olanakları ile gençliğimize temiz bir gelecek armağan etmek zorundayız. Atalarımızdan devraldığımız vatanı, aynı şekilde çocuklarımıza emanet etmemizin zorunluluğu içerisindeyken çıkıp da ülke toprağımızda böylesi bir saçma sığınmacı gurubu ile uğraşmak durumunda kalmamalıyız.

Dünya üzerinde bulunan tüm toplumlarda saygı görenler her zaman mücadeleci ruha sahip olanlardır. Korkakların, yaşadıkları topluma ancak kötülükleri dokunabilir. Çünkü içlerinde yaşattıkları korku yada korkuları Onları her zaman topluma karşı hainliğe sürükler. Bu hainlik de yaşadıkları topluma zarar verir. Kimi zaman bir aile içinde, kimi, zaman bir spor takımında, kimi zaman bir kamu kurumunda, kimi zaman da bir fabrikada rastlarız bu gibilerin hainliklerine. Toplumumuzun eğitim seviyesini yükselttikçe, kültürel değerlerimizi korudukça ve yetişen nesillerimize aktardıkça korkularımızı yenebiliriz. Kendine güvenen nesilleri yetiştirmenin yegane yolu, korkularını yenmiş gençlerdir. Gençlerimize, vatan toprağının nasıl şehit kanlarıyla sulandığını anlatmalıyız. Kahramanlık öyküleri ile doldurmalıyız benliklerini. Güzel topraklarımızın korunması için, hainlerin eline geçmemesi için gerekirse naciz bedenlerinin kurşunlara siper olabileceğini öğretmeliyiz onlara. Atalarımızın daha önce gösterdikleri kahramanlığın önemini kavrayabilmeliler. Kültür mirasımızı, gelenek-görenek, örf-anane ve tarihsel birikimimizi gençlerimize eksiksiz aktarabilmeliyiz. Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu laik, demokratik, hukuk devletinin erdemini kavrayabilmeleri ve bu güzel devleti geleceğe taşıyabilmeleri için gereken tüm olguları aşılayabilmeliyiz gençlerimize.

Unutulmamalı ki; kendi yurduna sahip çıkamayanların anlayabileceği son olgudur “ÖNCE VATAN”. Bizim için ise olmazsa olmazdır.

Ufuk CANKAYA      

 
Etiketler: ÖNCE, VATAN,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
Haber Yazılımı