Yazı Detayı
11 Temmuz 2020 - Cumartesi 19:55
 
Sosyal Medya Düzenlenmesi Gerek!
Hasan Şiranlı
hasan.siranli@gmail.com
 
 

Geçtiğimiz haftalarda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı açıklama ile sosyal medyaya düzenleme yapılması için çalışma yapıldığını ve yakında Meclis’e teklif sunulacağını duyurdu.

Ardından Cumhur İttifakı’nın ruhuna dayanarak Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli’de “Bugün sizlerle son Twitter mesajlarımı paylaşacağım.sözleriyle başladığı açıklamasına, “Bu nedenle sosyal medyanın temiz kullanımı sağlanasıya, konuyla ilgili kanuni düzenleme TBMM’de yapılasıya kadar şahsen sosyal medya hesaplarımı tümden askıya alıyor; duruşumu, düşüncemi, tarafımı, tavrımı, tercihimi ve tepkimi alenen ilan ediyorum.”  Diyerek sosyal medya hesaplarından paylaşım yapmayacağını, askıya alacağını duyurdu. Bunu teşkilatlarıda takip ederek MHP camiası sosyal medya hesaplarını askıya aldıklarını bildirdiler.

 

Nedir bu düzenleme? Neden ihtiyaç var?

 

Sosyal medya; sınırları ortadan kaldıran, insanlar ile devamlı etkileşim ve paylaşım halinde olmamızı sağlayan yeni nesil iletişim araçlarıdır. Sınırların olmadığı bu mecra,bir kaç saniyede sahte hesaplar oluşturabiliyor, kendilerini saklayabiliyor ve istediği kimliğe bürünebiliyor. Binlerce, milyonlarca takipçili hesapları ve sahte beğenileri ile algı oluşturma, insanları yönlendirme ile “linç” kampanyası başlatabiliyorlar.

Bunun en bilineni ve hatırda kalanı FETÖ’nünTwitterdaki sahte hesaplarıdır. Yaptıkları yalan ve yanlış paylaşımlarla binlerce insanı kandırmayı başarmışlardır. Vatandaşlarımızı kutuplaştırmayı kısmen başarmışlardır. Bölücü ve yıkıcı planlarını sosyal medya mecralarında da hayata geçirmişlerdir.

Bunların önüne geçilmesi ve daha büyük toplumsal infialleri engellemek için bir düzenleme şart gibi gözüküyor. Geçtiğimiz günlerde Amerika’da siyahi bir vatandaşın polis tarafında canice öldürülmesinden sonra binlerce insan sokağa dökülmüştepkileri isyana ve yağmaya dönüşmüştür. Bu tür toplumsal hareketlerin başını yine sosyal medya mecralarındaki yönlendirmeler çekmiştir.

Yine aynı şekilde binlerce insanın ölümüne sebep olan “Arap Baharı” adıyla Arap ülkelerinde çıkan isyanlarda da sosyal medyanın etkisini bilmekteyiz.

Bunların önüne geçilmesi ve Türkiye’yi sosyal medya mecralarında bir çıkmaza sürüklenmesini önlemek geleceğimiz açısından çok önemlidir. Devletimizin bu konuda alacağı kararları karalamak ve baltalamak içinde yine aynı şekilde ve malum kesim tarafından sosyal medya üzerinden bir harekat başlatmışlardır.

Hal böyle olunca devletimizin alacağı her türlü kararı desteklememiz gerektiğini düşünüyor ve alacağı önlemlerin geleceğimizi etkileyeceğini biliyorum.

 

Çözüm nedir?

 

Türkiye’nin bu konuda yolgeçen hanı olmadığını sosyal medya şirketlerinin öğrenmesi gerekiyor. Sosyal ağlara hukuka aykırı içeriğin kaldırılması veya içeriğe erişimin engellenmesi için Türkiye’de temsilci bulundurma zorunluluğu getirilmesini istiyoruz. Bunun için bazı Avrupa ülkelerinde uygulanan yasaların ülkemizde de benzeri bir şekilde hayata geçirilmesi ile çözüme ulaşabiliriz.

 
Etiketler: Hasan Şiranlı, Hasan Şiranlı Köşe Yazısı, Ege Kulisi, Ege Kulisi Yazar, Ege Kulisi Köşe Yazarı,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
Haber Yazılımı